Jak dobrać olej hydrauliczny?

Olej hydrauliczny stosowany jest w układach tłumiących oraz w napędach hydraulicznych. Nowoczesne maszyny i urządzenia mogą prawidłowo działać tylko i wyłącznie wtedy gdy olej jest prawidłowo dobrany. Najlepszym olejem jaki można wybrać do maszyny, jest olej polecany przez producenta. Jeżeli nie ma informacji na temat oleju powinniśmy się kierować charakterystyką oleju pod kątem jego lepkości. Dobrze dobrany olej pod kątem charakterystyki lepkościowej przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie całego układu.

Kolejnym ważnym aspektem podczas korzystania z olejów hydraulicznych jest stosowanie się do informacji od producenta co do wymiany filtrów oraz ich czyszczenia. Zazwyczaj oleje hydrauliczne posiadają standardową instrukcję polegającą na:

  • dokładnym opróżnieniu zbiornika ze zużytego oleju,
  • oczyszczeniu zbiornika poprzez dokładne jego przepłukanie niewielką ilością czystego oleju,
  • opróżnieniu zbiornika z oleju przeznaczonego do płukania,
  • napełnieniu zbiornika, oraz całego układu nowym olejem do odpowiedniego poziomu. Należy mieć na uwadze zalecenia odnośnie klasy czystości stosowanego oleju.
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień